www.kronika.plock.org.pl

W kronice:
O szkole Dyrekcja Nauczyciele O klasie Wychowawca
{nie ruszac - to jest tlo niebieskie menu}
  STRONA GŁÓWNA

  KLASA I         2000/2001

  KLASA II       2001/2002


  KLASA III     2002/2003


  KLASA IV      2003/2004
  KRONIKĘ PRZYGOTOWALI
"...W ciszy stań i czuj,
jak z murów płynie niby rzeźki zdrój
chłodna, lecz trzeźwa prawda o człowieku.
Patrz, jak w półcieniach sklepień
spiętych w łuki
świeci stuleci blask - słońcem nauki.
Głosem tych murów mówi osiem wieków."

Jan Plisko


(fragment wiersza "Gimnazjum Małachowskiego"
z tomiku "Miasto i człowiek", Płock 1946r.)Szkoła nosząca obecnie nazwę "Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. Stanisława Małachowskiego, zwana popularnie w Płocku Małachowianką, została założona w 1180 roku, jest najstarszą z istniejących nieprzerwanie w tym samym miejscu szkół w Polsce i jedną z najstarszych w Europie.
Na przestrzeni wieków Szkoła przechodziła różne koleje losu, nosiła różne nazwy, zawsze jednak służyła polskiej oświacie i kulturze, wychowując wspaniałych obywateli i wielu wybitnych Polaków zgodnie z dewizą: "Salus rei publicae suprema lex esto...".
Dziś Szkoła nie żyje tylko przeszłością, ale w ramach Towarzystwa Szkół Twórczych nauczyciele szkoły realizują wiele programów innowacyjnych. Szkoła prowadzi także klasy wstępne dla uczniów szkół gimnazjalnych i Klub Młodych Talentów. Jest otwarta na wszystkie nowe pomysły i propozycje współpracy.
Mam nadzieję, że Małachowianka przetrwa jeszcze wiele wieków i zawsze będzie kształtować młodych ludzi, którzy podejmą trud pracy na rzecz miasta i Ojczyzny. Sądzę, że wiedza wyniesiona ze Szkoły, umiłowanie tradycji, zaszczepione idee tolerancji, wolności zaowocują w dorosłym życiu naszych wychowanków.
Informacje o Szkole znajdują się w dalszej części tej strony. Zapraszam do zapoznania się z historią naszej alma mater i jej obecnymi dokonaniami.
Dyrektor Liceum
mgr Tadeusz ZombirtSzkoła Płocka, obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, potocznie zwana Małachowianką, została założona około 1180 roku.
W ciągu swego istnienia przeszła Ona wiele. Od samego początku, karty jej historii zapisane są ciekawymi, często burzliwymi i niewiarygodnymi wydarzeniami. Dziś, czytając strony tej księgi, czytelnik ma wrażenie, jakby poznawał fascynującą powieść, która jeszcze się nie skończyła... która żyje wraz ze swą główną bohaterką.
Małachowianka od zawsze czynna była na tym samym terenie, na którym została założona, na którym istnieje po dziś dzień, na Wzgórzu Tumskim, u brzegów rzeki Wisły. Ze szkół polskich założonych w X- XII w. Ona jedna przetrwała do naszych czasów, słusznie więc my, Małachowiacy i nie tylko, nazywamy ją najstarszą Szkołą w Polsce...
Zapytacie, jak to możliwe, aby uczyć się w Szkole, która ma ponad osiemset lat...? Czy to możliwe, aby tak stare mury wciąż mogły "opiekować" się uczęszczającą do Małachowianki młodzieżą...? Otóż tak. Chyba właśnie to niezwykłe połączenie historii, przeszłości z nowoczesnością, teraźniejszością, sprawiło, że tę Szkołę wybraliśmy... Uczęszczanie do tej jedynej w swym rodzaju Szkoły zobowiązuje, aby szanować i zawsze godnie reprezentować naszą osiemsetletnią Wychowawczynię, która ...wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.
Autorzy

Historia Małachowianki
Historia
- za datę powstania Małachowianki przyjmuje się rok 1180. Powstała wtedy szkoła przy Kolegiacie św. Michała.

Muzeum Małachowianki
Muzeum
- Małachowianka należy do elitarnego grona szkół posiadających własne muzeum.

Marsz. Stanisław Małachowski
Stanisław Małachowski
jest naszym patronem od 1921 roku.

Obserwatorium astronomiczne
Na szczycie wieży
znajduje się obserwatorium astronomiczne.
 

Copyright © 2000- KRONIKA KLASY. Trójka | Onet.pl | IDEA
Powered by Patryk M. Szymański
Informacje pochodzą z oficjalnej strony internetowej Małachowianki